EVEKTOR EUROSTAR

EuroStar je moderní sportovní letoun, který definoval standardy kvality, spolehlivosti a komfortu na trhu sportovních letadel, kde Evektor-Aerotechnik jako certifikovaný letecký výrobce aplikoval standardy všeobecného letectví. Již více než 1000 Eurostarů provozovaných v 50 zemích světa činí tento typ jedním z prodejně nejúspěšnějších ultralehkých letadel na světových trzích.

SportStar a EuroStar patří do kategorie dvousedadlových lehkých sportovních letadel vyráběných společností Evektor-Aerotechnik v České republice. Jsou poháněné motory Rotax 912ULS o výkonu 100 koní.

SportStar (název pro USA) bylo první oficiálně schválené speciální lehké sportovní letadlo tzv. Special light-sport aircraft (S-LSA) a na stránkách AeroNews Network bylo vyhlášeno S-LSA letadlem roku (S-LSA Aircraft of the Year).

EuroStar má celokovovou konstrukci vyrobenou z anodizované korozivzdorné slitiny hliníku. Rám je nýtovaná a lepená konstrukce, o které společnost prohlašuje, že zlepšuje únavové vlastnosti což ústí v delší životnost. Společnost také prohlašuje, že tato konstrukce má lepší odolnost vůči nárazu a napomáhá nižší hlučnosti při letu.

Rozměry

Rozpětí: 8,10 m
Délka: 5,98 m
Výška: 2,34 m
Plocha křídla: 9,84 m2

Výkony

– Provozní násobky: +6/-3 g
– Typ motoru: Rotax 912S
– Cestovní rychlost: 108 uzlů (200 km/h)
– Stoupavost: 8 m/s
– Dolet: 750 km

Hmotnosti

– Prázdná hmotnost: 269 kg
– MTOW (Maximální vzletová hmotnost): 450 kg
– Užitečné zatížení: 181 kg